Когато общувате с университети, ще трябва да се представите като кандидат-студент. CV, професионално резюме, LinkedIn или персонализиран профил са различни опции. Но кой ще работи най-добре за вас?
Кандидатстването за прием в много университети в чужбина изисква пакет от документи, а не само оценки от изпити и диплома. Служителите по приема са нетърпеливи да опознаят бъдещите студенти и да ги напътстват по време на кандидатстването им за магистърски програми. Ето защо университетските уебсайтове и платформите за образователни събития насърчават или дори изискват бъдещите кандидати да създадат свой профил, да качат своето CV или професионално резюме или да споделят техния профил в LinkedIn. Как да изберете най-подходящия вариант?
CV, професионално резюме и LinkedIn
Документи като CV, професионално резюме и профил в LinkedIn имат важна роля във вашето академично и кариерно развитие. Те се различават по няколко начина. Автобиографията (CV) и професионалното резюме са статични документи, докато LinkedIn е динамична платформа за работа в мрежа и лично брандиране. Както подсказват имената, автобиографията (CV) е по-дълга, докато резюмето е по-кратко и фокусирано. CV-то може да бъде от няколко страници. Резюмето трябва да е страница и половина, в профилът в LinkedIn няма ограничения в обема.
Автобиографията и резюмето също се различават по дизайн и структура. Разбирането на тези разлики ви помага да се възползвате максимално от всеки от тези документи, гарантирайки, че вашата академична и професионална история достига до правилната аудитория по правилния начин.
Първоначална комуникация с университети
В началните етапи на комуникация с университети или бизнес училища можете да използвате формат по ваш избор – автобиография или резюме. Трябва обаче да персонализирате информацията за всеки университет, защото всички те са различни и имат специфични изисквания, университетска култура и студентска общност. Подчертайте академичната си работа, набора от умения и постижения, демонстриращи вашия потенциал за магистърско обучение в желаната област. Опишете своята образователна подготовка, професионален и обществен опит, доброволчество и хобита, които правят вашия профил уникален и допринасят за разнообразието в университета.
Кандидатстване за прием в магистратура
Когато подавате вашите официални документи за кандидатстване за магистърска степен, университетът ще ви насочи към предпочитания формат – CV или резюме. CV-то има различни формати, напр. Europass се използва често в Европа. Може също да е необходима препратка към вашия профил в LinkedIn, но дори и да не е, включете я в автобиографията си. Фактите, датите и числата във вашия профил в LinkedIn, CV и резюме трябва да съвпадат.
LinkedIn и други социални медийни профили
Правете разлика между лична и професионално представяне в социалните медии. Имайте предвид, че LinkedIn е професионална мрежа, така че запазете личното съдържание и активност в други социални медийни канали по ваш избор.
Въпреки това, ако имате профил в социалната мрежа, който показва вашите академични и професионални постижения, не забравяйте да предоставите връзка към него в автобиографията си. Някои примери са канал в YouTube, където публикувате свое съдържание в желаната област на обучение, профил в Instagram с вашите рекламни послания, дизайн и маркетингови материали или портфолио в професионална платформа.
Изграждането на целенасочен и информативен профил ще привлече вниманието на служителите по приема в университетите, където кандидатствате, както и на консултанти за магистърски програми и международно образование. Тяхната роля е да ви съветват и насочват към прием в програмите и университетите, които са най-подходящи за вас.